| Manufacturer Part Number: | 1PMT5956A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5956A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5956A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5956A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5956A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5956A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5956A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5956A/TR13.
| MMBZ5254B-E3-08 | Zener Diode 27V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5254B-E3-08.pdf | |
| L4N3RP | TRIAC SENS GATE 400V 1A DO214 | L4N3RP.pdf | |
| BQ4285P-SB2 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 24-DIP (0.600", 15.24mm) | BQ4285P-SB2.pdf | |
| 10AS057K2F35I2SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FCBGA (35x35) | 10AS057K2F35I2SG.pdf | |
| SN74AHC594DR | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC | SN74AHC594DR.pdf | |
| SN74LV157ADR | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74LV157ADR.pdf | |
| TL1451AQDREP | Buck, Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | TL1451AQDREP.pdf | |
| TS30013-M015QFNR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 3A 16-VFQFN Exposed Pad | TS30013-M015QFNR.pdf |