| Manufacturer Part Number: | 2N2369A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12842 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V 0.2A TO-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N2369A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N2369A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 350mV | |
| Power - Max | 360mW | |
| Frequency - Transition | 500MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N2369A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N2369A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N2369A is new and unused, you can buy 2N2369A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N2369A.
| GBPC15005W-E4/51 | DIODE 1PH 15A 50V GBPC-W | GBPC15005W-E4/51.pdf | |
| RN1610(TE85L,F) | TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SM6 | RN1610(TE85L,F).pdf | |
| AUIRFR5305TRL | MOSFET P-CH 55V 31A DPAK | AUIRFR5305TRL.pdf | |
| MMBF4091 | JFET N-Channel 40V 30mA @ 20V 350mW Surface Mount SOT-23-3 | MMBF4091.pdf | |
| 932SQ425AKLFT | IC CLK SYNTHESIZER 56MLF | 932SQ425AKLFT.pdf | |
| CDCLVD1213RGTT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider IC 800MHz 16-VFQFN Exposed Pad | CDCLVD1213RGTT.pdf | |
| MPC9239EI | IC CLK SYNTH LV PECL 28-PLCC | MPC9239EI.pdf | |
| CD4053BNSR | 3 Circuit IC Switch 2:1 240 Ohm 16-SO | CD4053BNSR.pdf | |
| SN65LVDS180DG4 | 1/1 Transceiver Full LVDS 14-SOIC | SN65LVDS180DG4.pdf | |
| SN74CB3Q3257DBQR | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | SN74CB3Q3257DBQR.pdf | |
| EL7457CSZ-T13 | IC DRIVER QUAD 40MHZ HS 16-SOIC | EL7457CSZ-T13.pdf | |
| MP6212DN-LF | IC CURR LIMIT SWITCH | MP6212DN-LF.pdf | |
| S-8354A28UA-JQNT2U | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.8V 1 Output 300mA (Switch) TO-243AA | S-8354A28UA-JQNT2U.pdf | |
| MAX4921BETD+T | Overvoltage and Overcurrent Controller IC Cell Phones, Digital Cameras, Media Players 14-TDFN-EP (3x3) | MAX4921BETD+T.pdf |