| Manufacturer Part Number: | 2N2946A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 35V 0.1A TO-46 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N2946A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N2946A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 35V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 1mA, 500mV | |
| Power - Max | 400mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-46-3 | |
| Supplier Device Package | TO-46-3 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N2946A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N2946A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 2N2946A is new and unused, you can buy 2N2946A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N2946A.
| VS-12CWQ10FNTRL-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 6A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-12CWQ10FNTRL-M3.pdf | |
| 8EWF02STRL | Diode Standard 200V 8A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | 8EWF02STRL.pdf | |
| BY229X-200-E3/45 | Diode Standard 200V 8A Through Hole ITO-220AC | BY229X-200-E3/45.pdf | |
| SMP1302-040LF | RF Diode PIN - Single 200V 250mW SOD-882 | SMP1302-040LF.pdf | |
| BAT1706WE6327HTSA1 | RF Diode Schottky - 1 Pair Common Anode 4V 130mA 150mW PG-SOT323-3 | BAT1706WE6327HTSA1.pdf | |
| SZMMBZ5221BLT1G | Zener Diode 2.4V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZMMBZ5221BLT1G.pdf | |
| ADG787BCPZ-500RL7 | 2 Circuit IC Switch 2:1 3 Ohm 10-LFCSP-WD (3x3) | ADG787BCPZ-500RL7.pdf | |
| MC1489DG | 0/4 Receiver RS232 14-SOIC | MC1489DG.pdf | |
| TB5T1DRE4 | 2/2 Transceiver Full 16-SOIC | TB5T1DRE4.pdf | |
| MAX7317AEE+ | I/O Expander 10 SPI 16-QSOP | MAX7317AEE+.pdf | |
| LM339AN | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-PDIP | LM339AN.pdf | |
| NCP1054P100G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP | NCP1054P100G.pdf | |
| S-1003NA39I-M5T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-1003NA39I-M5T1U.pdf |