| Manufacturer Part Number: | 2N3251A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9016 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.2A TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N3251A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N3251A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 5mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 360mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N3251A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N3251A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 2N3251A is new and unused, you can buy 2N3251A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N3251A.
| VS-HFA08PB120PBF | DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO247AC | VS-HFA08PB120PBF.pdf | |
| VBT3080S-E3/8W | Diode Schottky 80V 30A Surface Mount TO-263AB | VBT3080S-E3/8W.pdf | |
| SMBZ5935B-E3/5B | Zener Diode 27V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMBZ5935B-E3/5B.pdf | |
| FLZ8V2C | Zener Diode 8.2V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ8V2C.pdf | |
| MMBZ5231BLT3 | Zener Diode 5.1V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5231BLT3.pdf | |
| PIC16C66-04I/SP | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 28-SPDIP | PIC16C66-04I/SP.pdf | |
| MC908QB8MDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-SOIC | MC908QB8MDWE.pdf | |
| LTC2052HVIS#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LTC2052HVIS#TRPBF.pdf | |
| SN74LVC06AQPWRG4Q1 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-TSSOP | SN74LVC06AQPWRG4Q1.pdf | |
| S-80136BNPF-JGVTFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80136BNPF-JGVTFG.pdf | |
| S-8520A33MC-AVST2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520A33MC-AVST2U.pdf | |
| LTC3440EMS#TRPBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC3440EMS#TRPBF.pdf |