| Manufacturer Part Number: | 2N3485A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N3485A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N3485A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 400mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AB, TO-46-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-46 (TO-206AB) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N3485A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N3485A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 2N3485A is new and unused, you can buy 2N3485A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N3485A.
| VS-GBPC3508W | RECT BRIDGE GPP 35A 800V GBPCW | VS-GBPC3508W.pdf | |
| UF4003-M3/54 | DIODE 1A 200V 50NS DO-204AL | UF4003-M3/54.pdf | |
| DDZ9691-7 | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | DDZ9691-7.pdf | |
| 1N4111UR | Zener Diode 17V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N4111UR.pdf | |
| BC32716TF | TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 | BC32716TF.pdf | |
| 8N3DV85KC-0085CDI | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0085CDI.pdf | |
| AD7895ANZ-2 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | AD7895ANZ-2.pdf | |
| EPF10K50VRI240-3N | IC FPGA 189 I/O 240RQFP | EPF10K50VRI240-3N.pdf | |
| 10AX090N1F45E1SG | IC FPGA 768 I/O 1932FCBGA | 10AX090N1F45E1SG.pdf | |
| PIC16F737-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F737-I/ML.pdf | |
| LM4668MHX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 20-HTSSOP | LM4668MHX/NOPB.pdf | |
| SST26VF032BT-104I/MF | IC FLASH 32MBIT | SST26VF032BT-104I/MF.pdf | |
| EDB4432BBPA-1D-F-D | LPDDR2 128MX32 PLASTIC GREEN VFB | EDB4432BBPA-1D-F-D.pdf | |
| 71V3558SA100BQGI | IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 165CABGA | 71V3558SA100BQGI.pdf | |
| LA6585FA-BH | IC MOTOR DRIVER ON/OFF 8MICRO | LA6585FA-BH.pdf |