| Manufacturer Part Number: | 2N3859A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 0.5A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N3859A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N3859A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1mA, 1V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | 250MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N3859A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N3859A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 2N3859A is new and unused, you can buy 2N3859A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N3859A.
| BAT54SDW-7 | Diode Array 2 Pair Series Connection Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAT54SDW-7.pdf | |
| MBRB16H60HE3/45 | Diode Schottky 60V 16A Surface Mount TO-263AB | MBRB16H60HE3/45.pdf | |
| BZV85-C39,113 | Zener Diode 39V 1.3W ±5% Through Hole DO-204AL | BZV85-C39,113.pdf | |
| STN83003 | TRANS NPN 400V 1.5A SOT-223 | STN83003.pdf | |
| NSVMMUN2113LT3G | TRANS PREBIAS PNP SOT23-3 | NSVMMUN2113LT3G.pdf | |
| GWM120-0075X1-SMDSAM | MOSFET 6N-CH 75V 110A ISOPLUS | GWM120-0075X1-SMDSAM.pdf | |
| BUK9Y8R7-60E,115 | MOSFET N-CH 60V LFPAK | BUK9Y8R7-60E,115.pdf | |
| TLC0820ACNE4 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-PDIP | TLC0820ACNE4.pdf | |
| MAX181BCPL | 12 Bit Analog to Digital Converter 6 Input 1 SAR 40-PDIP | MAX181BCPL.pdf | |
| DAC712PG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PDIP | DAC712PG4.pdf | |
| MKL16Z256VMP4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-MAPBGA (5x5) | MKL16Z256VMP4.pdf | |
| ATMEGA164P-20MQ | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA164P-20MQ.pdf | |
| MB90F345CASZPFV-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F345CASZPFV-GS.pdf | |
| TRSF3221ECDBR | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | TRSF3221ECDBR.pdf | |
| MT48LC32M8A2P-6A:D | IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP | MT48LC32M8A2P-6A:D.pdf |