| Manufacturer Part Number: | 2N4118A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Siliconix |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 40V 80µA @ 10V 300mW Through Hole TO-206AF (TO-72) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N4118A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N4118A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | SIL-062-2014-Rev-0 30/May/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | Vishay Siliconix | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 40V | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 80µA @ 10V | |
| Current Drain (Id) - Max | - | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 1V @ 1nA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3pF @ 10V | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AF, TO-72-4 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-206AF (TO-72) | |
| Power - Max | 300mW | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N4118A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N4118A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Siliconix all series components. The condition of 2N4118A is new and unused, you can buy 2N4118A Vishay Siliconix with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N4118A.
| VFT1045CBP-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | VFT1045CBP-M3/4W.pdf | |
| 2309-1DCG8 | IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC | 2309-1DCG8.pdf | |
| IDT2308A-4DCI | IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC | IDT2308A-4DCI.pdf | |
| MAX120EWG+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | MAX120EWG+T.pdf | |
| MB90030PMC-GS-122E1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F0.35 64LQFP | MB90030PMC-GS-122E1.pdf | |
| PIC16LC64AT-04I/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16LC64AT-04I/L.pdf | |
| P82B715DG4 | Buffer, ReDriver 1 Channel 8-SOIC | P82B715DG4.pdf | |
| MAX1740EUB+T | Smart Card Interface 10-uMAX | MAX1740EUB+T.pdf | |
| TP3155V | Telecom IC Time Slot Assignment 20-PLCC (9x9) | TP3155V.pdf | |
| MAX4436EUA | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-uMAX | MAX4436EUA.pdf | |
| AS7C3513B-20TCNTR | IC SRAM 32K X 16 44-TSOP | AS7C3513B-20TCNTR.pdf | |
| AT49BV802A-70TU | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | AT49BV802A-70TU.pdf | |
| XC6122E530ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E530ER-G.pdf | |
| MIC5206-3.3YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | MIC5206-3.3YM5-TR.pdf | |
| LM2937IMPX-8.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 400mA SOT-223-4 | LM2937IMPX-8.0/NOPB.pdf |