| Manufacturer Part Number: | 2N4119A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Siliconix |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 40V 200µA @ 10V 300mW Through Hole TO-206AF (TO-72) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N4119A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N4119A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | SIL-062-2014-Rev-0 30/May/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | Vishay Siliconix | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 40V | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 200µA @ 10V | |
| Current Drain (Id) - Max | - | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 2V @ 1nA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3pF @ 10V | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AF, TO-72-4 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-206AF (TO-72) | |
| Power - Max | 300mW | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N4119A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N4119A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Siliconix all series components. The condition of 2N4119A is new and unused, you can buy 2N4119A Vishay Siliconix with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N4119A.
| GIB2402HE3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 16A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | GIB2402HE3/81.pdf | |
| SK210ATR | DIODE SCHOTTKY 100V SMA | SK210ATR.pdf | |
| RGP30G-E3/73 | Diode Standard 400V 3A Through Hole DO-201AD | RGP30G-E3/73.pdf | |
| NSBA143ZF3T5G | TRANS PREBIAS PNP 254MW SOT1123 | NSBA143ZF3T5G.pdf | |
| 8N4SV75AC-0083CDI8 | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0083CDI8.pdf | |
| PIC24F16KA304-I/PT | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC24F16KA304-I/PT.pdf | |
| STM32F373RCT6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F373RCT6TR.pdf | |
| TM4C123FH6PMI7R | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | TM4C123FH6PMI7R.pdf | |
| MSP430F6768AIPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6768AIPZ.pdf | |
| SPC5747GK1MKU6 | e200z2, e200z4, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Tri-Core 80MHz/160MHz 4MB (4M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | SPC5747GK1MKU6.pdf | |
| IDT79RC32T332-133DHI | MIPS-II Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 133MHz 208-PQFP (28x28) | IDT79RC32T332-133DHI.pdf | |
| PI90LV032ALE | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | PI90LV032ALE.pdf | |
| M29W800DB70N6F | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | M29W800DB70N6F.pdf | |
| LTC4210-3CS6#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose TSOT-23-6 | LTC4210-3CS6#TRPBF.pdf | |
| A3986SLDTR-T | Bipolar Motor Driver Power MOSFET Step/Direction 38-TSSOP | A3986SLDTR-T.pdf |