| Manufacturer Part Number: | 2N4858A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9405 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 40V 8mA @ 15V 360mW Through Hole TO-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N4858A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N4858A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | N-Channel JFETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 40V | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 8mA @ 15V | |
| Current Drain (Id) - Max | - | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 800mV @ 0.5nA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 10pF @ 10V (VGS) | |
| Resistance - RDS(On) | 60 Ohm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 | |
| Power - Max | 360mW | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N4858A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N4858A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N4858A is new and unused, you can buy 2N4858A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N4858A.
| EDZTE612.0B | DIODE ZENER 2V 150MW EMD2 | EDZTE612.0B.pdf | |
| 2SA1832-GR,LF | TRANS PNP 50V 0.15A SSM | 2SA1832-GR,LF.pdf | |
| FQA6N80 | MOSFET N-CH 800V 6.3A TO-3P | FQA6N80.pdf | |
| CSP2510CPGG | IC CLK DVR ZD BUFFER PLL 24TSSOP | CSP2510CPGG.pdf | |
| 8N3SV76LC-0122CDI | VCXO IC 320MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0122CDI.pdf | |
| A1415A-1VQ100C | IC FPGA 80 I/O 100VQFP | A1415A-1VQ100C.pdf | |
| MC100LVEL01DTR2 | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 8-TSSOP | MC100LVEL01DTR2.pdf | |
| NLV74HC573ADWR2G | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | NLV74HC573ADWR2G.pdf | |
| 74LCX16373TTR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74LCX16373TTR.pdf | |
| MC10E150FNR2G | D-Type Transparent Latch 1 Channel 6:6 IC Differential 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E150FNR2G.pdf | |
| PF58F0121M0Y0BEA | IC FLASH 2.5G | PF58F0121M0Y0BEA.pdf | |
| TNY277GN | Converter Offline Flyback Topology 132kHz SMD-8C | TNY277GN.pdf | |
| 71M6542G-IGT/F | IC ENERGY METERING | 71M6542G-IGT/F.pdf | |
| MAX6388XS19D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS19D2-T.pdf | |
| S-1335A23-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA HSNT-4-B | S-1335A23-A4T2U3.pdf |