| Manufacturer Part Number: | 2N5232A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N5232A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N5232A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 125mV @ 1mA, 10mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 30nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N5232A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N5232A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N5232A is new and unused, you can buy 2N5232A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N5232A.
| BZT55B20-GS08 | Zener Diode 20V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55B20-GS08.pdf | |
| 1EZ110D/TR8 | Zener Diode 110V 1W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ110D/TR8.pdf | |
| BLF6G10LS-160,112 | RF Mosfet LDMOS SOT502B | BLF6G10LS-160,112.pdf | |
| IRFU4510PBF | MOSFET N CH 100V 56A IPAK | IRFU4510PBF.pdf | |
| AO4714 | MOSFET N-CH 30V 20A 8-SOIC | AO4714.pdf | |
| 9DBV0431AKLF | IC CLOCK BUFFER 32MLF | 9DBV0431AKLF.pdf | |
| 8N4DV85KC-0178CDI | VCXO IC 800MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0178CDI.pdf | |
| 8N4Q001FG-0102CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0102CDI.pdf | |
| AD974BRS-RL7 | Data Acquisition System (DAS) 16 bit 200k Serial 28-SSOP | AD974BRS-RL7.pdf | |
| ATMEGA16-16AQR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA16-16AQR.pdf | |
| XMC1302T038X0032ABXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH PG-TSSOP-38-9 | XMC1302T038X0032ABXUMA1.pdf | |
| ATMEGA64L-8AJ | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA64L-8AJ.pdf | |
| OPA3692IDG4 | IC VIDEO BUFFER AMP TRPL 16-SOIC | OPA3692IDG4.pdf | |
| MT29F16G08ABACAWP-Z:C | IC FLASH 16GBIT TSOP | MT29F16G08ABACAWP-Z:C.pdf | |
| IDT71V124SA20TYGI | IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ | IDT71V124SA20TYGI.pdf |