| Manufacturer Part Number: | 2N683A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 100V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-48 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N683A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N683A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TO-48 Pkg EOL 19/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Voltage - Off State | 100V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 40mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 25A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA | |
| Current - Off State (Max) | 13mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A @ 60Hz | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-208AA, TO-48-3, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-48 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N683A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N683A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N683A is new and unused, you can buy 2N683A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N683A.
| FLZ36VB | Zener Diode 33.6V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ36VB.pdf | |
| ZXTP5401GTA | TRANS PNP 150V 0.6A SOT223 | ZXTP5401GTA.pdf | |
| DDTC124XUA-7 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | DDTC124XUA-7.pdf | |
| 8N3DV85KC-0145CDI | VCXO IC 100MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0145CDI.pdf | |
| ADC12130CIWMX/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 16-SOIC | ADC12130CIWMX/NOPB.pdf | |
| X9400YV24-2.7 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | X9400YV24-2.7.pdf | |
| LCMXO640E-4F256C | IC FPGA 159 I/O 256FBGA | LCMXO640E-4F256C.pdf | |
| PIC18F65K90-I/PTRSL | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F65K90-I/PTRSL.pdf | |
| MSP430F6435IZQWR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) | MSP430F6435IZQWR.pdf | |
| LM3S2948-EQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2948-EQC50-A2T.pdf | |
| W78E052B40DL | 8051 W78 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH | W78E052B40DL.pdf | |
| DSPIC33FJ32MC102T-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33FJ32MC102T-I/SO.pdf | |
| SPC5200CVR400R2 | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC52xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 272-PBGA (27x27) | SPC5200CVR400R2.pdf | |
| Z84C4108PEC | I/O Controller Interface 40-PDIP | Z84C4108PEC.pdf | |
| TDA19978AHV15C185, | HDTV Interface 144-HLQFP (20x20) | TDA19978AHV15C185,.pdf |