| Manufacturer Part Number: | 2N688A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 400V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-48 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N688A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N688A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TO-48 Pkg EOL 19/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 40mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 25A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA | |
| Current - Off State (Max) | 8mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A @ 60Hz | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-208AA, TO-48-3, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-48 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N688A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N688A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N688A is new and unused, you can buy 2N688A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N688A.
| AT-32032-BLKG | RF Transistor NPN 5.5V 40mA 200mW Surface Mount SC-70-3 | AT-32032-BLKG.pdf | |
| FQD16N25CTM | MOSFET N-CH 250V 16A D-PAK | FQD16N25CTM.pdf | |
| FCPF400N80Z | MOSFET N-CH 800V 11A ZNR | FCPF400N80Z.pdf | |
| 2SK3003 | MOSFET N-CH 200V TO-220F | 2SK3003.pdf | |
| 8N3Q001LG-1141CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1141CDI.pdf | |
| ISD4004-12MSY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 12 Min SPI 28-SOIC | ISD4004-12MSY.pdf | |
| LM7171AIM | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LM7171AIM.pdf | |
| LTC6362CDD#PBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LTC6362CDD#PBF.pdf | |
| TPS2231MRGPTG4 | IC PWR INTERFACE SWITCH 20QFN | TPS2231MRGPTG4.pdf | |
| XC6121E450MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121E450MR-G.pdf | |
| MAX771CPA | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-PDIP | MAX771CPA.pdf | |
| LM2574HVMX-15 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LM2574HVMX-15.pdf |