| Manufacturer Part Number: | 2N690A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 600V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-48 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N690A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N690A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TO-48 Pkg EOL 19/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 40mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 25A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA | |
| Current - Off State (Max) | 5mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A @ 60Hz | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-208AA, TO-48-3, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-48 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N690A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N690A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N690A is new and unused, you can buy 2N690A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N690A.
| UDZVTE-1720B | Zener Diode 20V 200mW Surface Mount UMD2 | UDZVTE-1720B.pdf | |
| 1N4764CE3/TR13 | Zener Diode 100V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4764CE3/TR13.pdf | |
| JANTXV2N5672 | TRANS NPN 120V 30A TO-3 | JANTXV2N5672.pdf | |
| IRL1004SPBF | MOSFET N-CH 40V 130A D2PAK | IRL1004SPBF.pdf | |
| 8N4QV01EG-0050CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 155.52MHz, 644.5313MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0050CDI8.pdf | |
| ATMEGA64M1-15AZ | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA64M1-15AZ.pdf | |
| DF39012GFXV | IC MCU 3/5V 16K 48LQFP | DF39012GFXV.pdf | |
| 74VHC125N | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP | 74VHC125N.pdf | |
| PC28F128P30TF65A | IC FLASH 128MBIT 65NS 64EASYBGA | PC28F128P30TF65A.pdf | |
| CY14B104M-ZSP45XI | IC NVSRAM 4MBIT 45NS 54TSOP | CY14B104M-ZSP45XI.pdf | |
| MIC2585-2MBTS-TR | Hot Swap Controller, Sequencer 2 Channel General Purpose 24-TSSOP | MIC2585-2MBTS-TR.pdf | |
| VNP14N04-E | MOSFET OMNIFET 42V 14A TO-220 | VNP14N04-E.pdf | |
| VN05N-E | IC SSR HI SIDE 60V PENTAWATT | VN05N-E.pdf | |
| AS1910V-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | AS1910V-T.pdf | |
| UC3867NG4 | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-PDIP | UC3867NG4.pdf |