| Manufacturer Part Number: | 2N697A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 35V TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N697A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N697A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 35V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | - | |
| Frequency - Transition | 50MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N697A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N697A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N697A is new and unused, you can buy 2N697A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N697A.
| MS108/TR8 | Diode Schottky 80V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | MS108/TR8.pdf | |
| FMMT2222ATA | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23-3 | FMMT2222ATA.pdf | |
| NVMFS4841NWFT1G | MOSFET N-CH 30V 89A SO8FL | NVMFS4841NWFT1G.pdf | |
| LCMXO3L-2100E-5UWG49ITR50 | IC FPGA 38 I/O 49WCLSP | LCMXO3L-2100E-5UWG49ITR50.pdf | |
| EP20K200EFC484-2N | IC FPGA 376 I/O 484FBGA | EP20K200EFC484-2N.pdf | |
| AT94K10AL-25AQC | IC FPSLIC 10K GATE 25MHZ 100TQFP | AT94K10AL-25AQC.pdf | |
| PIC16F1614-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16F1614-E/ML.pdf | |
| SI32178-B-GM1 | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 42-QFN (5x7) | SI32178-B-GM1.pdf | |
| MC74VHC257DT | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | MC74VHC257DT.pdf | |
| XC6121A632MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A632MR-G.pdf | |
| LM4132AMF-2.0/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.05% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4132AMF-2.0/NOPB.pdf | |
| NCP5217AMNTXG | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-QFN (3.5x3.5) | NCP5217AMNTXG.pdf |