| Manufacturer Part Number: | 2N7002K,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 340MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N7002K,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N7002K,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 01/Jul/2014 MCU Dip Supply Situation 12/May/2015 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 340mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.9 Ohm @ 500mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 40pF @ 10V | |
| Power - Max | 830mW | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N7002K,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N7002K,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 2N7002K,215 is new and unused, you can buy 2N7002K,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N7002K,215.
| CY28372OXCT | IC CLOCK SYNTHESIZER 48SSOP | CY28372OXCT.pdf | |
| 8N4Q001KG-0105CDI | Clock Oscillator IC 110MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0105CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-1114CDI | VCXO IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1114CDI.pdf | |
| X9259US24I | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9259US24I.pdf | |
| EP4SGX70HF35C4N | IC FPGA 488 I/O 1152FBGA | EP4SGX70HF35C4N.pdf | |
| LM3S1627-IQR50-A0T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S1627-IQR50-A0T.pdf | |
| NLV74HC574ADWR2G | IC FLIP FLOP D 20SOIC | NLV74HC574ADWR2G.pdf | |
| CY7C1361C-133AXI | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1361C-133AXI.pdf | |
| IS42S32800J-7TL | IC SDRAM 256MB 143MHZ 86TSOP | IS42S32800J-7TL.pdf | |
| TPS22993PRLWT | IC LOAD SWITCH QUAD 20WQFN | TPS22993PRLWT.pdf | |
| NJU7700F27-TE1# | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 (MTP5) | NJU7700F27-TE1#.pdf | |
| TC1271ALCVCTTR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TC1271ALCVCTTR.pdf | |
| MIC37252BU | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 2.5A TO-263-5 | MIC37252BU.pdf |