| Manufacturer Part Number: | 2N7002W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 45010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 115MA SOT-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N7002W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N7002W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification of Manufacturing Source 25/Nov/2013 Assembly Site Chg 01/Jun/2016 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 115mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 Ohm @ 50mA, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 50pF @ 25V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N7002W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N7002W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 2N7002W is new and unused, you can buy 2N7002W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N7002W.
| BZX79C2V4_T50A | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C2V4_T50A.pdf | |
| CDLL3047A-1 | DIODE ZENER | CDLL3047A-1.pdf | |
| BCM856SH6778XTSA1 | TRANS 2PNP 65V 0.1A SOT363 | BCM856SH6778XTSA1.pdf | |
| AON2408 | MOSFET N CH 20V 8A DFN 2x2B | AON2408.pdf | |
| IRFS4321TRRPBF | MOSFET N-CH 150V 83A D2PAK | IRFS4321TRRPBF.pdf | |
| BS170_J35Z | MOSFET N-CH 60V 500MA TO-92 | BS170_J35Z.pdf | |
| 874S336AGLF | IC CLOCK MULTIPLIER LVDS 20TSSOP | 874S336AGLF.pdf | |
| 8N4SV76FC-0181CDI | VCXO IC 66MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0181CDI.pdf | |
| TSC2017IYZGR | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit I²C, Serial Interface 12-DSBGA (1.53x1.98) | TSC2017IYZGR.pdf | |
| MCF51JG256CHS | Coldfire V1 MCF51Jx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 44-MAPLGA (5x5) | MCF51JG256CHS.pdf | |
| THS4021ID | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4021ID.pdf | |
| AD632BD | Analog Multiplier/Divider 4-Quadrant 14-CDIP | AD632BD.pdf | |
| LM2574HVMX-3.3 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LM2574HVMX-3.3.pdf | |
| S-1142C37I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 200mA 6-HSOP | S-1142C37I-E6T1U.pdf | |
| MAX8885EUK25+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-23-5 | MAX8885EUK25+T.pdf |