| Manufacturer Part Number: | 2SA1859A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 17797 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 180V 2A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SA1859A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SA1859A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 180V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 70mA, 700mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 700mA, 10V | |
| Power - Max | 20W | |
| Frequency - Transition | 60MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220F | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SA1859A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SA1859A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of 2SA1859A is new and unused, you can buy 2SA1859A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SA1859A.
| VS-50PF160W | Diode Standard 1600V (1.6kV) 50A Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-50PF160W.pdf | |
| MTZJT-779.1C | Zener Diode 9.1V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-779.1C.pdf | |
| STP4N80K5 | MOSFET N-CH 800V 3A TO-220AB | STP4N80K5.pdf | |
| 8N4DV85KC-0081CDI8 | VCXO IC 125MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0081CDI8.pdf | |
| TMS320F28062PNT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 90MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-LQFP (12x12) | TMS320F28062PNT.pdf | |
| DSPIC33FJ128GP306A-I/MR | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33FJ128GP306A-I/MR.pdf | |
| SN75LBC176ADG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN75LBC176ADG4.pdf | |
| AD9985KSTZ-110 | Video Interface 80-LQFP (14x14) | AD9985KSTZ-110.pdf | |
| BR34L02FVT-WE2 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP-B | BR34L02FVT-WE2.pdf | |
| NCP1051ST100T3 | Converter Offline Flyback Topology 100kHz SOT-223 | NCP1051ST100T3.pdf | |
| MCP1727-0802E/MF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 0.8V 1.5A 8-DFN-EP (3x3) | MCP1727-0802E/MF.pdf |