| Manufacturer Part Number: | 2SB143400A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 50V 2A MT-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SB143400A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SB143400A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 50mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 200mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 110MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 3-SIP | |
| Supplier Device Package | MT-2-A1 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SB143400A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SB143400A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of 2SB143400A is new and unused, you can buy 2SB143400A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SB143400A.
| MMBD4448HTS-TP | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 80V 250mA Surface Mount SOT-523 | MMBD4448HTS-TP.pdf | |
| IRD3CH11DD6 | DIODE CHIP EMITTER CONTROLLED | IRD3CH11DD6.pdf | |
| TZM5254B-GS18 | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZM5254B-GS18.pdf | |
| VS-VSKL250-18PBF | SCR Module 400V 555A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount MAGN-A-PAK | VS-VSKL250-18PBF.pdf | |
| Q4015R567 | TRIAC 400V 15A TO220 | Q4015R567.pdf | |
| STN851-A | TRANS NPN 60V 5A SOT-22 | STN851-A.pdf | |
| BLF574XRS,112 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50V 100mA 225MHz 23.5dB 600W SOT1214B | BLF574XRS,112.pdf | |
| NBXSBA017LN1TAG | Oscillator, Crystal IC 156.25MHz, 312.5MHz 6-CLCC | NBXSBA017LN1TAG.pdf | |
| 8N3DV85KC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz, 212MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0161CDI8.pdf | |
| AD7352BRUZ-500RL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 16-TSSOP | AD7352BRUZ-500RL7.pdf | |
| R5F104GLANA#U0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 48-HWQFN (7x7) | R5F104GLANA#U0.pdf | |
| TL16C552AFN | IC ASYNC COMM ELEMENT DUAL68PLCC | TL16C552AFN.pdf | |
| 74LVC821AD,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | 74LVC821AD,112.pdf | |
| TEA1721AT/N1,118 | Converter Offline Flyback Topology 22.5kHz ~ 50.5kHz 7-SO | TEA1721AT/N1,118.pdf | |
| MAX6865UK21D1L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK21D1L+T.pdf |