| Manufacturer Part Number: | 2SC3851A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12342 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 80V 4A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SC3851A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SC3851A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 1A, 4V | |
| Power - Max | 25W | |
| Frequency - Transition | 15MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220F | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SC3851A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SC3851A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of 2SC3851A is new and unused, you can buy 2SC3851A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SC3851A.
| DS1100LU-45+ | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 45ns 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1100LU-45+.pdf | |
| LTC2633CTS8-LZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2633CTS8-LZ12#TRPBF.pdf | |
| LFE2M35E-7FN484C | IC FPGA 303 I/O 484FBGA | LFE2M35E-7FN484C.pdf | |
| BU4051BCFV-E2 | 1 Circuit IC Switch 8:1 160 Ohm 16-SSOPB | BU4051BCFV-E2.pdf | |
| CD74AC139EE4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-PDIP | CD74AC139EE4.pdf | |
| 71V65803S133BG | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA | 71V65803S133BG.pdf | |
| CAT24C05LI-G | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP | CAT24C05LI-G.pdf | |
| MT47H512M4THN-3:H | IC DDR2 SDRAM 2GBIT 3NS 63FBGA | MT47H512M4THN-3:H.pdf | |
| DS1834U+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-uMAX | DS1834U+.pdf | |
| TPS76915QDBVRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 100mA SOT-23-5 | TPS76915QDBVRQ1.pdf |