| Manufacturer Part Number: | 2SC3979A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 800V 3A TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SC3979A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SC3979A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 800V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 160mA, 800mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 6 @ 800mA, 5V | |
| Power - Max | 2W | |
| Frequency - Transition | 10MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220F-A1 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SC3979A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SC3979A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of 2SC3979A is new and unused, you can buy 2SC3979A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SC3979A.
| HSMS-282K-TR2G | RF Diode Schottky - 1 Pair Isolated 15V 1A SOT-363 | HSMS-282K-TR2G.pdf | |
| CD1005-Z3V6 | Zener Diode 3.6V 200mW ±5% Surface Mount 1005 | CD1005-Z3V6.pdf | |
| SML4746AHE3/61 | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4746AHE3/61.pdf | |
| T9G0141203DH | SCR Module 1400V 1880A Single Chassis Mount TO-200 Variation | T9G0141203DH.pdf | |
| 8N4QV01KG-1136CDI | VCXO IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1136CDI.pdf | |
| LTC2239IUH#PBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2239IUH#PBF.pdf | |
| X9455YV24I-2.7 | Digital Potentiometer 2.8k Ohm 2 Circuit 256 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 24-TSSOP | X9455YV24I-2.7.pdf | |
| SY54016RMG-TR | IC RCVR/LINE DVR CML LV 8-MLF | SY54016RMG-TR.pdf | |
| MC33023DWG | Converter Offline Forward Topology 1MHz 16-SOIC | MC33023DWG.pdf | |
| MD1811K6-G | IC MOSFET DRIVER HI SPEED 16QFN | MD1811K6-G.pdf | |
| LM350AT/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 33 V 3A TO-220-3 | LM350AT/NOPB.pdf |