| Manufacturer Part Number: | 2SC6011A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9205 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 230V 15A TO3P |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SC6011A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SC6011A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 230V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 500mA, 5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 3A, 4V | |
| Power - Max | 160W | |
| Frequency - Transition | 20MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3P | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SC6011A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SC6011A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of 2SC6011A is new and unused, you can buy 2SC6011A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SC6011A.
| MS104/TR12 | Diode Schottky 40V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | MS104/TR12.pdf | |
| 2SB0948AP | TRANS PNP 40V 10A TO-220F | 2SB0948AP.pdf | |
| 74FCT3807AQGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | 74FCT3807AQGI8.pdf | |
| LTC2305HMS#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 12-MSOP | LTC2305HMS#TRPBF.pdf | |
| X9015US8-2.7T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9015US8-2.7T1.pdf | |
| ATSAMC21J16A-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM C21 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH | ATSAMC21J16A-MUT.pdf | |
| MC9S08AW60CFGER | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08AW60CFGER.pdf | |
| TM4C1231H6PZI7 | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C1231H6PZI7.pdf | |
| MPC850CZQ50BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 256-PBGA (23x23) | MPC850CZQ50BU.pdf | |
| DG409DY+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SO | DG409DY+T.pdf | |
| MAX7322AEE+T | I/O Expander 4 (Input Only) I²C 400kHz 16-QSOP | MAX7322AEE+T.pdf | |
| TLV271QDRG4Q1 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV271QDRG4Q1.pdf | |
| SN74LVC2G00DCURG4 | NAND Gate IC 2 Channel US8 | SN74LVC2G00DCURG4.pdf | |
| IS61WV5128BLL-10BLI | IC SRAM 4MBIT 10NS 36MINIBGA | IS61WV5128BLL-10BLI.pdf | |
| CY7C1512AV18-200BZI | IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA | CY7C1512AV18-200BZI.pdf |