| Manufacturer Part Number: | 2SD2177A0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 2A MT-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SD2177A0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SD2177A0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 50mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 200mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 110MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 3-SIP | |
| Supplier Device Package | MT-2-A1 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SD2177A0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SD2177A0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of 2SD2177A0A is new and unused, you can buy 2SD2177A0A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SD2177A0A.
| VS-T70HF120 | Diode Standard 200V 70A Chassis Mount D-55 | VS-T70HF120.pdf | |
| BZX84C2V4-E3-08 | Zener Diode 2.4V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C2V4-E3-08.pdf | |
| BZD27C5V6P-M3-18 | Zener Diode 5.6V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C5V6P-M3-18.pdf | |
| CY22381SXC-158 | IC CLOCK GENERATOR | CY22381SXC-158.pdf | |
| ADS8344NB/1KG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | ADS8344NB/1KG4.pdf | |
| M4A5-256/128-65YC | IC CPLD 256MC 6.5NS 208QFP | M4A5-256/128-65YC.pdf | |
| MAX3237ECPWR | 5/3 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | MAX3237ECPWR.pdf | |
| MAX4386EESD+T | IC OP AMP R-R SNGL 14-SOIC | MAX4386EESD+T.pdf | |
| 74AC521SCX | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-SOIC | 74AC521SCX.pdf | |
| 72V3670L7-5BB | IC FIFO SS 8192X36 7-5NS 144BGA | 72V3670L7-5BB.pdf | |
| 74CB3T3383DBQRG4 | Bus FET Exchange Switch 5 x 2:2 24-SSOP/QSOP | 74CB3T3383DBQRG4.pdf | |
| AS6C62256-55SIN | IC SRAM 256KBIT 55NS 28SOP | AS6C62256-55SIN.pdf | |
| R1LP0108ESP-5SI#S0 | IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP | R1LP0108ESP-5SI#S0.pdf | |
| TL7702AIP | Supervisor Complementary 1 Channel 8-PDIP | TL7702AIP.pdf | |
| AS1340A-BTDT-10-6K | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 1.41A (Switch) 8-WDFN Exposed Pad | AS1340A-BTDT-10-6K.pdf |