| Manufacturer Part Number: | 2SD235800A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 10V 1A MT-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SD235800A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SD235800A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 10V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 150mV @ 20mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 100mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 120MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 3-SIP | |
| Supplier Device Package | MT-2-A1 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SD235800A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SD235800A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of 2SD235800A is new and unused, you can buy 2SD235800A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SD235800A.
| EP3C5U256C8N | IC FPGA 182 I/O 256UBGA | EP3C5U256C8N.pdf | |
| R5F104MKGFA#50 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F104MKGFA#50.pdf | |
| PIC16LCE625-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LCE625-04E/SS.pdf | |
| LMX3162VBHX | Transceiver 48-LQFP (7x7) | LMX3162VBHX.pdf | |
| HA1630S07CMEL-E | General Purpose Amplifier 1 Circuit SC-88A | HA1630S07CMEL-E.pdf | |
| ADA4960-1ACPZ-R7 | ADC Driver IC Data Acquisition 16-LFCSP-WQ (3x3) | ADA4960-1ACPZ-R7.pdf | |
| SN74LVCH245APWE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVCH245APWE4.pdf | |
| 74HC574PW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74HC574PW,118.pdf | |
| CY74FCT16373CTPACT | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | CY74FCT16373CTPACT.pdf | |
| 93LC46A-E/ST | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP | 93LC46A-E/ST.pdf | |
| LTC1732EMS-8.4#TRPBF | IC CTRLR BATT CHRG LI-ION 10MSOP | LTC1732EMS-8.4#TRPBF.pdf | |
| LTC3559EUD-1#PBF | IC USB BATTERY CHARGER 16-QFN | LTC3559EUD-1#PBF.pdf | |
| S-80151ANMC-JDCT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80151ANMC-JDCT2U.pdf | |
| MAX6313UK40D4-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6313UK40D4-T.pdf | |
| S-1315D16-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 200mA SOT-23-5 | S-1315D16-M5T1U3.pdf |