| Manufacturer Part Number: | 2SK715V |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 10mA @ 5V 300mW Through Hole 3-SPA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SK715V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SK715V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 21/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | - | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 15V | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 10mA @ 5V | |
| Current Drain (Id) - Max | 50mA | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 600mV @ 100µA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 10pF @ 5V | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | SC-72 | |
| Supplier Device Package | 3-SPA | |
| Power - Max | 300mW | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SK715V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SK715V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of 2SK715V is new and unused, you can buy 2SK715V ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SK715V.
| VS-ETU1506STRR-M3 | Diode Standard 600V 15A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-ETU1506STRR-M3.pdf | |
| DMC205010R | TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI6 | DMC205010R.pdf | |
| MG06600WB-BN4MM | IGBT Module Half Bridge 600V 700A 1500W Chassis Mount Module | MG06600WB-BN4MM.pdf | |
| 8N4DV85LC-0070CDI8 | VCXO IC 24.576MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0070CDI8.pdf | |
| ATTINY4-TSHR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 512B (256 x 16) FLASH SOT-23 | ATTINY4-TSHR.pdf | |
| MC68030FE33C | 68030 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 33MHz 132-CQFP (24x24) | MC68030FE33C.pdf | |
| MAX44284WAUT+T | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | MAX44284WAUT+T.pdf | |
| OPA551UA/2K5E4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA551UA/2K5E4.pdf | |
| 74ACT11004PWG4 | Inverter IC 6 Channel 20-TSSOP | 74ACT11004PWG4.pdf | |
| MC74HCU04AD | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | MC74HCU04AD.pdf |