| Manufacturer Part Number: | 2SK715W |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 14.5mA @ 5V 300mW Through Hole 3-SPA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SK715W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SK715W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 21/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | - | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 15V | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 14.5mA @ 5V | |
| Current Drain (Id) - Max | 50mA | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 600mV @ 100µA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 10pF @ 5V | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | SC-72 | |
| Supplier Device Package | 3-SPA | |
| Power - Max | 300mW | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SK715W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SK715W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of 2SK715W is new and unused, you can buy 2SK715W ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SK715W.
| DF15005S-E3/77 | DIODE GPP 1.5A 50V 4SMD | DF15005S-E3/77.pdf | |
| NTNS3A92PZT5G | MOSFET P-CH 20V SPCL XLLGA3 | NTNS3A92PZT5G.pdf | |
| IPD50R520CP | MOSFET N-CH 550V 7.1A TO-252 | IPD50R520CP.pdf | |
| 8N4SV76FC-0054CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0054CDI.pdf | |
| A3P125-1TQG144 | IC FPGA 100 I/O 144TQFP | A3P125-1TQG144.pdf | |
| MAX32630IWG+T | ARM® Cortex®-M4F - Microcontroller IC 32-Bit 96MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-WLP | MAX32630IWG+T.pdf | |
| LT1037IS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1037IS8#TRPBF.pdf | |
| NL17SV32XV5T2G | OR Gate IC 1 Channel SOT-553 | NL17SV32XV5T2G.pdf | |
| 74ACT11139D | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOIC | 74ACT11139D.pdf | |
| LT8312HMS#PBF | PFC IC Discontinuous Conduction (DCM) 400kHz 16-MSOP | LT8312HMS#PBF.pdf | |
| TPS2015DR | IC 2A POWER DIST SWITCH 8-SOIC | TPS2015DR.pdf | |
| TLV70436DBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 150mA SOT-23-5 | TLV70436DBVT.pdf | |
| MP20046DN-S-LF-Z | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 2A 8-SOIC-EP | MP20046DN-S-LF-Z.pdf |