| Manufacturer Part Number: | 300UR5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 300UR5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-300UR5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 300UR5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
300UR5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 300UR5A is new and unused, you can buy 300UR5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 300UR5A.
| CDLL4694 | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | CDLL4694.pdf | |
| DCX124EU-7-F | TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 | DCX124EU-7-F.pdf | |
| ECH8308-P-TL-H | MOSFET P-CH 12V 10A ECH8 | ECH8308-P-TL-H.pdf | |
| CDC421100RGETG4 | IC CLOCK GENERATOR 100MHZ 24-QFN | CDC421100RGETG4.pdf | |
| AD9216BCPZRL7-80 | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9216BCPZRL7-80.pdf | |
| WMS7131100M | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | WMS7131100M.pdf | |
| ATF750LVC-15JC | IC CPLD 10MC 15NS 28PLCC | ATF750LVC-15JC.pdf | |
| LFE2-35SE-5FN672I | IC FPGA 450 I/O 672FBGA | LFE2-35SE-5FN672I.pdf | |
| 5ASXFB5G4F35I5N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria V SX FPGA - 462K Logic Elements 64KB 800MHz 1152-FBGA (35x35) | 5ASXFB5G4F35I5N.pdf | |
| HI9P5051-9 | 2 Circuit IC Switch 2:1 45 Ohm 16-SOIC | HI9P5051-9.pdf | |
| PCA9510AD,112 | Buffer, ReDriver 1 Channel 400kHz 8-SO | PCA9510AD,112.pdf | |
| TS934AID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | TS934AID.pdf | |
| M58LR128KB85ZB5F TR | IC FLASH 128MBIT 85NS 56VFBGA | M58LR128KB85ZB5F TR.pdf | |
| MT47H64M16HR-187E:H TR | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 84BGA | MT47H64M16HR-187E:H TR.pdf | |
| ZXCT1008QFTA | Current Monitor Regulator High-Side 25mA SOT-23 | ZXCT1008QFTA.pdf |