| Manufacturer Part Number: | 40TPS08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 800V 55A Standard Recovery Through Hole TO-247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 40TPS08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-40TPS08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2.5V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.85V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 35A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 55A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 150mA | |
| Current - Off State (Max) | 500µA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 600A @ 50Hz | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 40TPS08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
40TPS08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 40TPS08A is new and unused, you can buy 40TPS08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 40TPS08A.
| TB2S-G | DIODE BRIDGE GPP 0.8A 200V TBS | TB2S-G.pdf | |
| MBR50045CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 500A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR50045CT.pdf | |
| RM 4C | DIODE GEN PURP 1KV 3A AXIAL | RM 4C.pdf | |
| 3EZ9.1D/TR8 | Zener Diode 9.1V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ9.1D/TR8.pdf | |
| JANTX1N3036BUR-1 | Zener Diode 47V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTX1N3036BUR-1.pdf | |
| JANTXV1N4462US | Zener Diode 7.5V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANTXV1N4462US.pdf | |
| STW48N60M2-4 | MOSFET N-CH 600V 42A TO247-4 | STW48N60M2-4.pdf | |
| BUK7M9R9-60EX | MOSFET N-CH 60V MLFPAK | BUK7M9R9-60EX.pdf | |
| TLC2543IDBRG4Q1 | 12 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SSOP | TLC2543IDBRG4Q1.pdf | |
| ADC1010S125HN/C1:5 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-HVQFN (6x6) | ADC1010S125HN/C1:5.pdf | |
| 74HCT4052N,112 | 2 Circuit IC Switch 4:1 150 Ohm 16-DIP | 74HCT4052N,112.pdf | |
| ISL28133FEZ-T7 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | ISL28133FEZ-T7.pdf | |
| LS404CD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | LS404CD.pdf | |
| CD4016BM96 | Bilateral, FET Switches 1 x 1:1 14-SOIC | CD4016BM96.pdf | |
| 93LC76C-I/ST | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TSSOP | 93LC76C-I/ST.pdf |