| Manufacturer Part Number: | AON6908A |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 30V 11.5A/17A 8DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AON6908A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AON6908A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AOS Green Policy | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11.5A, 17A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.9 mOhm @ 11.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 15nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1110pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.9W, 2.1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerVDFN | |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AON6908A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AON6908A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Alpha & Omega Semiconductor Inc. all series components. The condition of AON6908A is new and unused, you can buy AON6908A Alpha & Omega Semiconductor Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AON6908A.
| SB560 | DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO201AD | SB560.pdf | |
| SI2371EDS-T1-GE3 | MOSFET P-CH 30V 4.8A SOT-23 | SI2371EDS-T1-GE3.pdf | |
| SPI80N06S2L-05 | MOSFET N-CH 55V 80A I2PAK | SPI80N06S2L-05.pdf | |
| CS2200CP-CZZ | IC CLK MULT FRACTIONAL N 10MSOP | CS2200CP-CZZ.pdf | |
| A40MX04-1VQG80 | IC FPGA 69 I/O 80VQFP | A40MX04-1VQG80.pdf | |
| PIC16LF1902T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF1902T-I/ML.pdf | |
| MAX4803ETN+ | IC ANLG SW DUAL SPDT T1/E1 | MAX4803ETN+.pdf | |
| MT8888CN1 | Telecom IC DTMF Transceiver 24-SSOP | MT8888CN1.pdf | |
| 72401L45P | IC FIFO PAR 64X4 45NS 16-DIP | 72401L45P.pdf | |
| S29GL01GP13FAIV10 | IC 1GB FLASH MEMORY | S29GL01GP13FAIV10.pdf | |
| LM2594HVN-12 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LM2594HVN-12.pdf | |
| REG103UA-5/2K5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 8-SOIC | REG103UA-5/2K5.pdf |