| Manufacturer Part Number: | AON6910A |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 30V 9.1A/16A 8DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AON6910A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AON6910A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AOS Green Policy | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 26/Jan/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.1A, 16A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14 mOhm @ 9.1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 9nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 670pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.9W, 2W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerVDFN | |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AON6910A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AON6910A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Alpha & Omega Semiconductor Inc. all series components. The condition of AON6910A is new and unused, you can buy AON6910A Alpha & Omega Semiconductor Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AON6910A.
| RS 1AV | DIODE GEN PURP 600V 700MA AXIAL | RS 1AV.pdf | |
| PZU20B2,115 | Zener Diode 20V 310mW ±2% Surface Mount SOD-323F | PZU20B2,115.pdf | |
| CDLL5278B | Zener Diode 170V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5278B.pdf | |
| 2SB1412TLR | TRANS PNP 20V 5A SOT-428 | 2SB1412TLR.pdf | |
| DDTC114TUA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | DDTC114TUA-7-F.pdf | |
| STU7N65M2 | MOSFET N-CH 650V 5A IPAK | STU7N65M2.pdf | |
| IRLH7134TR2PBF | MOSFET N-CH 40V 26A 8PQFN | IRLH7134TR2PBF.pdf | |
| XC9572XL-7TQ100I | IC CPLD 72MC 7.5NS 100TQFP | XC9572XL-7TQ100I.pdf | |
| XCR3256XL-10PQG208I | IC CPLD 256MC 9NS 208QFP | XCR3256XL-10PQG208I.pdf | |
| M2GL005-1VF256 | IC FPGA 161 I/O 256VFBGA | M2GL005-1VF256.pdf | |
| PIC16F819-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F819-I/ML.pdf | |
| ATMEGA3250PA-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA3250PA-AUR.pdf | |
| MB89697BPFM-G-189-BND | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-189-BND.pdf | |
| LM2903AVQDR | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM2903AVQDR.pdf | |
| SN74ALS577ADWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | SN74ALS577ADWR.pdf |