| Manufacturer Part Number: | AON6912A |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 30V 10A/13.8A 8DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AON6912A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AON6912A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AOS Green Policy | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A, 13.8A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13.7 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 17nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 910pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.9W, 2.1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerVDFN | |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AON6912A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AON6912A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Alpha & Omega Semiconductor Inc. all series components. The condition of AON6912A is new and unused, you can buy AON6912A Alpha & Omega Semiconductor Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AON6912A.
| VS-100BGQ015HF4 | Diode Schottky 15V 100A Through Hole PowerTab® | VS-100BGQ015HF4.pdf | |
| 8N3SV76FC-0017CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0017CDI.pdf | |
| XC6SLX150-3FGG484C | IC FPGA 338 I/O 484FBGA | XC6SLX150-3FGG484C.pdf | |
| C8051T606-GTR | 8051 C8051T60x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 1.5KB (1.5K x 8) OTP 10-MSOP | C8051T606-GTR.pdf | |
| MC8641DVJ1333JE | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.333GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DVJ1333JE.pdf | |
| OPA2137EA/2K5 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-VSSOP | OPA2137EA/2K5.pdf | |
| MAX4289ESA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4289ESA+T.pdf | |
| CS3014-INZ | Instrumentation Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail | CS3014-INZ.pdf | |
| 74ABT640D,623 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74ABT640D,623.pdf | |
| TPS61161DRVTG4 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 700mA (Switch) 6-SON (2x2) | TPS61161DRVTG4.pdf | |
| S-80934CLPF-G64TFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80934CLPF-G64TFU.pdf | |
| X5083S8IZ-4.5AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5083S8IZ-4.5AT1.pdf | |
| LT8331EMSE#TRPBF | Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable Adjustable 1.6V, -0.8V 1 Output 500mA (Switch) 16-TFSOP (0.118", 3.00mm) Exposed Pad, 12 leads | LT8331EMSE#TRPBF.pdf | |
| MAX1659ESA+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 5V, 1.25 V ~ 16 V 350mA 8-SOIC | MAX1659ESA+T.pdf |