| Manufacturer Part Number: | AON6974A |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 30V 22A/30A 8DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AON6974A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AON6974A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AOS Green Policy | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 26/Jan/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. | |
| Series | SRFET™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A, 30A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.2 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 22nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1037pF @ 15V | |
| Power - Max | 3.6W, 4.3W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerVDFN | |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AON6974A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AON6974A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Alpha & Omega Semiconductor Inc. all series components. The condition of AON6974A is new and unused, you can buy AON6974A Alpha & Omega Semiconductor Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AON6974A.
| BZB784-C3V3,115 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.3V 180mW ±5% SOT-323 | BZB784-C3V3,115.pdf | |
| BZD27C9V1P-HE3-08 | Zener Diode 9.1V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C9V1P-HE3-08.pdf | |
| FCPF11N60NT | MOSFET N-CH 600V 10.8A TO220F | FCPF11N60NT.pdf | |
| ATSAM4SD16BA-AN | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | ATSAM4SD16BA-AN.pdf | |
| S25FL128P0XMFI000 | IC FLASH 128MBIT 104MHZ 16SO | S25FL128P0XMFI000.pdf | |
| FAN3100CSX | IC GATE DRVR SGL CMOS 2A SOT23-5 | FAN3100CSX.pdf | |
| LTC2974CUP#PBF | Power Supply Controller Monitor, Sequencer, Supervisor 64-QFN (9x9) | LTC2974CUP#PBF.pdf |