| Manufacturer Part Number: | AON7400A |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 15A 8DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AON7400A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AON7400A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AOS Green Policy | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Ta), 40A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 24nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1380pF @ 15V | |
| Power - Max | 3.1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerSMD, Flat Leads | |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AON7400A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AON7400A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Alpha & Omega Semiconductor Inc. all series components. The condition of AON7400A is new and unused, you can buy AON7400A Alpha & Omega Semiconductor Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AON7400A.
| IPI80N06S2L05AKSA1 | MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3 | IPI80N06S2L05AKSA1.pdf | |
| MAX5866ETM+ | 4 Channel AFE 10 Bit 2.1W 48-TQFN (7x7) | MAX5866ETM+.pdf | |
| LFEC10E-5F256C | IC FPGA 195 I/O 256FBGA | LFEC10E-5F256C.pdf | |
| MSP430F425IPM | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 16KB (16K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F425IPM.pdf | |
| MB91F777DPMC-GSE1 | FR81S FR MB91770 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 1.125MB (1.125M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F777DPMC-GSE1.pdf | |
| MB90423GAZPFV-GS-256E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90420G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90423GAZPFV-GS-256E1.pdf | |
| MCP6024T-I/SL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MCP6024T-I/SL.pdf | |
| 74HCT245DTR2G | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74HCT245DTR2G.pdf | |
| SN74LVC2G08DCURG4 | AND Gate IC 2 Channel US8 | SN74LVC2G08DCURG4.pdf | |
| IS42S16100F-7BLI | IC SDRAM 16M 143MHZ 60BGA | IS42S16100F-7BLI.pdf | |
| S-80151CNPF-JLCTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80151CNPF-JLCTFU.pdf | |
| S-80843CNPF-B84TFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80843CNPF-B84TFG.pdf | |
| NCP81038MNTWG | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) (2), Linear (LDO) (2) 300kHz, 400kHz, 600kHz 28-VFQFN Exposed Pad | NCP81038MNTWG.pdf |