| Manufacturer Part Number: | AON7474A |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 75V 4A/7.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AON7474A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AON7474A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4A (Ta), 7.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 130 mOhm @ 5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.6V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 15nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 280pF @ 37.5V | |
| Power - Max | 4.1W | |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerSMD, Flat Leads | |
| Supplier Device Package | 8-DFN-EP (3x3) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AON7474A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AON7474A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Alpha & Omega Semiconductor Inc. all series components. The condition of AON7474A is new and unused, you can buy AON7474A Alpha & Omega Semiconductor Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AON7474A.
| STPS1545CG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS1545CG.pdf | |
| DGS13-025CS | Diode Schottky 250V 21A Surface Mount TO-252AA | DGS13-025CS.pdf | |
| MMBZ5226BW-7 | Zener Diode 3.3V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5226BW-7.pdf | |
| SMUN5233T1G | TRANS PREBIAS NPN 0.202W SOT-323 | SMUN5233T1G.pdf | |
| DTA124EET1G | TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 | DTA124EET1G.pdf | |
| ICS181M-01 | IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC | ICS181M-01.pdf | |
| M2GL150-FCV484 | IC FPGA 248 I/O 484VFBGA | M2GL150-FCV484.pdf | |
| EPF10K50ETI144-2N | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | EPF10K50ETI144-2N.pdf | |
| ORSO42G5-3BM484C | IC FPGA 204 I/O 484FBGA | ORSO42G5-3BM484C.pdf | |
| STM32L162VCH6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-BGA (7x7) | STM32L162VCH6.pdf | |
| PIC24HJ64GP510AT-I/PF | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24HJ64GP510AT-I/PF.pdf | |
| PCA9555D/G-T | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-SO | PCA9555D/G-T.pdf | |
| 74HC4020PW,118 | IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16TSSOP | 74HC4020PW,118.pdf | |
| M95040-WDW6TP | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TSSOP | M95040-WDW6TP.pdf | |
| RT2517BGSP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 4.95 V 1A 8-SOP | RT2517BGSP.pdf |