| Manufacturer Part Number: | APT4M120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 1200V 5A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | APT4M120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-APT4M120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Apr/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4 Ohm @ 2A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 43nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1385pF @ 25V | |
| Power - Max | 225W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 [K] | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | APT4M120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
APT4M120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of APT4M120K is new and unused, you can buy APT4M120K Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for APT4M120K.
| BYC30WT-600PQ | Diode Standard 600V 30A Through Hole TO-247-3 | BYC30WT-600PQ.pdf | |
| 2SAR572DGTL | TRANS PNP 30V 5A CPT | 2SAR572DGTL.pdf | |
| PDTA144WM,315 | TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 | PDTA144WM,315.pdf | |
| ZXMN2A01E6TC | MOSFET N-CH 20V 2.5A SOT23-6 | ZXMN2A01E6TC.pdf | |
| 8N4SV75AC-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0113CDI.pdf | |
| LC4064C-5T48I | IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP | LC4064C-5T48I.pdf | |
| 20-101-1139 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 4000 58.98MHz 1MB 1MB (Internal), microSD Slot (External) | 20-101-1139.pdf | |
| MB89925PF-G-121-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89920 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 80-QFP (14x20) | MB89925PF-G-121-BND.pdf | |
| LM3S9D90-IQC80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9D90-IQC80-A1.pdf | |
| DG641DY | 4 Circuit IC Switch 1:1 15 Ohm 16-SOIC | DG641DY.pdf | |
| MAX3030EESE+ | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SOIC | MAX3030EESE+.pdf | |
| 74LVX16245TTR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVX16245TTR.pdf | |
| 74LVC1GX04GW,125 | IC X-TAL DRIVER 6TSSOP | 74LVC1GX04GW,125.pdf | |
| CY7C1351G-133AXC | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1351G-133AXC.pdf | |
| CY7C1069AV33-10ZXCT | IC SRAM 16MBIT 10NS 54TSOP | CY7C1069AV33-10ZXCT.pdf |