| Manufacturer Part Number: | APT8M80K |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 800V 8A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | APT8M80K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-APT8M80K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Apr/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | POWER MOS 8™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.35 Ohm @ 4A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 500µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 43nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1335pF @ 25V | |
| Power - Max | 225W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 [K] | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | APT8M80K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
APT8M80K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of APT8M80K is new and unused, you can buy APT8M80K Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for APT8M80K.
| CDLL5239 | Zener Diode 9.1V 10W ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL5239.pdf | |
| XP0121600L | TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5 | XP0121600L.pdf | |
| KSC3503CS | TRANS NPN 300V 0.1A TO-126 | KSC3503CS.pdf | |
| DAC8806IDBG4 | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | DAC8806IDBG4.pdf | |
| ATTINY26L-8PU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-PDIP | ATTINY26L-8PU.pdf | |
| C8051F387-GMR | 8051 C8051F38x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | C8051F387-GMR.pdf | |
| R5F523T5ADFD#30 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F523T5ADFD#30.pdf | |
| LM3S5737-IQC50-A0T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5737-IQC50-A0T.pdf | |
| MB90497GPFM-G-239-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-G-239-JNE1.pdf | |
| Z0853004PSC | Interface 40-PDIP | Z0853004PSC.pdf | |
| AT83C24B-Z1RUM | Interface 28-QFN (5x5) | AT83C24B-Z1RUM.pdf | |
| AD8278BRMZ-R7 | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8278BRMZ-R7.pdf | |
| CY62167EV18LL-55BVXI | IC SRAM 16MBIT 55NS 48VFBGA | CY62167EV18LL-55BVXI.pdf | |
| NCP1603D100R2 | PFC IC Critical Conduction (CRM), Discontinuous Conduction (DCM) 58kHz 16-SOIC | NCP1603D100R2.pdf | |
| XC6122E731ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E731ER-G.pdf |