| Manufacturer Part Number: | AR1PD-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PD-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PD-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PD-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PD-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PD-M3/84A is new and unused, you can buy AR1PD-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PD-M3/84A.
| DGSS6-06CC | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 600V 11A Through Hole, Radial ISOPLUS220™ | DGSS6-06CC.pdf | |
| 1N5944P/TR12 | Zener Diode 62V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5944P/TR12.pdf | |
| TIP31B-BP | TRANS NPN 80V 3A TO-220AB | TIP31B-BP.pdf | |
| DDTB114EU-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | DDTB114EU-7-F.pdf | |
| MK1725GILFTR | IC CLK GEN QUAD SS 16TSSOP | MK1725GILFTR.pdf | |
| LFE2-6E-6FN256I | IC FPGA 190 I/O 256FBGA | LFE2-6E-6FN256I.pdf | |
| EP2AGX125EF35I5ES | IC FPGA 452 I/O 1152FBGA | EP2AGX125EF35I5ES.pdf | |
| LFE2-20E-6F672C | IC FPGA 402 I/O 672FBGA | LFE2-20E-6F672C.pdf | |
| STM32F302VDT6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F302VDT6.pdf | |
| LE9540CUQC | IC SLIC 2CH UNIV 100V 40QFN | LE9540CUQC.pdf | |
| XRT79L71IB-F | Telecom IC 208-STBGA (17x17) | XRT79L71IB-F.pdf | |
| MAX435CPD | Transconductance Amplifier 1 Circuit Differential 14-PDIP | MAX435CPD.pdf | |
| AD8607ARM-R2 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8607ARM-R2.pdf | |
| 74AHCT1G14SE-7 | Inverter IC 1 Channel SOT-353 | 74AHCT1G14SE-7.pdf | |
| S34ML02G104TFI010 | IC FLASH 2GBIT 25NS 48TSOP | S34ML02G104TFI010.pdf |