| Manufacturer Part Number: | AR1PD-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PD-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PD-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PD-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PD-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PD-M3/85A is new and unused, you can buy AR1PD-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PD-M3/85A.
| SBRA401T3G | DIODE SCHOTTKY SMA | SBRA401T3G.pdf | |
| T707023064BY | SCR 200V 475A Standard Recovery Stud Mount T-70 | T707023064BY.pdf | |
| EPC2007C | TRANS GAN 100V 6A BUMPED DIE | EPC2007C.pdf | |
| PMFPB6532UP,115 | MOSFET P-CH 20V 3.5A SOT1118 | PMFPB6532UP,115.pdf | |
| DS1075Z-801 | Oscillator, Fixed Frequency (Dual) IC 801MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1075Z-801.pdf | |
| TLV5610IYE | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 Diesale | TLV5610IYE.pdf | |
| DAC7512E/250G4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | DAC7512E/250G4.pdf | |
| EPM7064STC44-5N | IC CPLD 64MC 5NS 44TQFP | EPM7064STC44-5N.pdf | |
| 5SGXMA7N3F45C2 | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXMA7N3F45C2.pdf | |
| XC2V1500-4BGG575I | IC FPGA 392 I/O 575MBGA | XC2V1500-4BGG575I.pdf | |
| C8051F536-C-IT | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH | C8051F536-C-IT.pdf | |
| STM32F407IGH6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-UFBGA (10x10) | STM32F407IGH6TR.pdf | |
| LT1816CDD#TRPBF | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-DFN (3x3) | LT1816CDD#TRPBF.pdf | |
| SN74AVCH2T45DCTT | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 500Mbps SM8 | SN74AVCH2T45DCTT.pdf |