| Manufacturer Part Number: | AR1PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PDHM3/84A is new and unused, you can buy AR1PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PDHM3/84A.
| BZT55A13-GS18 | Zener Diode 13V 500mW ±1% Surface Mount SOD-80 | BZT55A13-GS18.pdf | |
| SMBJ5956A/TR13 | Zener Diode 200V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5956A/TR13.pdf | |
| 8N3SV75FC-0135CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0135CDI8.pdf | |
| 8N4SV76LC-0008CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0008CDI.pdf | |
| MAX122BEWG | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | MAX122BEWG.pdf | |
| XC95288XV-10TQ144C | IC CPLD 288MC 10NS 144TQFP | XC95288XV-10TQ144C.pdf | |
| A42MX24-TQG176A | IC FPGA 150 I/O 176TQFP | A42MX24-TQG176A.pdf | |
| MSP430F2254IDAR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 16KB (16K x 8 + 256B) FLASH 38-TSSOP | MSP430F2254IDAR.pdf | |
| STM32F100VBT7B | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F100VBT7B.pdf | |
| MSP430FR5988IRGCR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) FRAM 64-VQFN (9x9) | MSP430FR5988IRGCR.pdf | |
| Z86E7316VSC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) OTP | Z86E7316VSC.pdf | |
| ADG1608BRUZ-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 8:1 4.5 Ohm 16-TSSOP | ADG1608BRUZ-REEL7.pdf | |
| SY100EP33VKG | IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-MSOP | SY100EP33VKG.pdf | |
| FT25H04S-RT | IC SERIAL FLASH 4M-BIT 120MHZ SO | FT25H04S-RT.pdf | |
| PD70210ILD-TR | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 16-DFN (5x4) | PD70210ILD-TR.pdf |