| Manufacturer Part Number: | AR1PDHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PDHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PDHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PDHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PDHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PDHM3/85A is new and unused, you can buy AR1PDHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PDHM3/85A.
| DMA261020R | TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 | DMA261020R.pdf | |
| JANTX2N6059 | TRANS NPN DARL 100V 12A TO3 | JANTX2N6059.pdf | |
| SY100EP11UKI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 3GHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | SY100EP11UKI.pdf | |
| SA556N | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) IC 100kHz 14-DIP (0.300", 7.62mm) | SA556N.pdf | |
| LTC2636HMS-HMI10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2636HMS-HMI10#TRPBF.pdf | |
| LTC2604IGN-1#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SSOP | LTC2604IGN-1#TRPBF.pdf | |
| EPM7064LI44-15 | IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC | EPM7064LI44-15.pdf | |
| STM32F303RET6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F303RET6TR.pdf | |
| MB90548GPFR-GS-424 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90548GPFR-GS-424.pdf | |
| MB90022PF-GS-212E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-212E1.pdf | |
| SY58030UMI | Multiplexer 1 x 4:1 32-MLF® (5x5) | SY58030UMI.pdf | |
| SY10ELT23ZI-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY10ELT23ZI-TR.pdf | |
| STBB1-APUR | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1.6A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad | STBB1-APUR.pdf | |
| LP2951ACMX/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 5V, 1.24 V ~ 29 V 100mA 8-SOIC | LP2951ACMX/NOPB.pdf | |
| LP5952LC-1.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 350mA 6-USON (2x2) | LP5952LC-1.5/NOPB.pdf |