| Manufacturer Part Number: | AR1PGHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PGHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PGHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PGHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PGHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PGHM3/85A is new and unused, you can buy AR1PGHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PGHM3/85A.
| SSM3K15ACT(TPL3) | MOSFET N-CH 30V 0.1A CST3 | SSM3K15ACT(TPL3).pdf | |
| 8N4SV75BC-0040CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0040CDI8.pdf | |
| 8N4SV76KC-0041CDI | VCXO IC 693.483MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0041CDI.pdf | |
| AD5542ABCPZ-REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-LFCSP-WQ (3x3) | AD5542ABCPZ-REEL7.pdf | |
| MC9S12XDP512CAG | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MC9S12XDP512CAG.pdf | |
| MB89P665PF-GT-5044 | F²MC-8L F²MC-8L MB89660 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) OTP 64-PQFP (20x14) | MB89P665PF-GT-5044.pdf | |
| R5F64167DFD#UB | R32C/100 M16C/R32C/100/116 Microcontroller IC 16/32-Bit 50MHz 640KB (640K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F64167DFD#UB.pdf | |
| ATA6620N-TAQY | 1/1 Transceiver Half LIN 8-SO | ATA6620N-TAQY.pdf | |
| MAX265BEPI | IC FILTER ACT PROG 28-DIP | MAX265BEPI.pdf | |
| M29W160ET70N3F | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP | M29W160ET70N3F.pdf | |
| MIC2860-2PYD6-TR | LED Driver IC 2 Output Linear Single-Wire Dimming 30.2mA TSOT-23-6 | MIC2860-2PYD6-TR.pdf | |
| LT3030HUFD#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 1.22 V ~ 19.5 V 750mA, 250mA 28-QFN (4x5) | LT3030HUFD#TRPBF.pdf |