| Manufacturer Part Number: | AR1PJ-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PJ-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PJ-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PJ-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PJ-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PJ-M3/84A is new and unused, you can buy AR1PJ-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PJ-M3/84A.
| BYD13DGP-E3/54 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | BYD13DGP-E3/54.pdf | |
| JANTXV1N5522B-1 | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N5522B-1.pdf | |
| VS-20MT120UFAPBF | IGBT Module NPT Full Bridge Inverter 1200V 20A 240W Chassis Mount MTP | VS-20MT120UFAPBF.pdf | |
| XC4005XL-2PQ208C | IC FPGA 112 I/O 208QFP | XC4005XL-2PQ208C.pdf | |
| PIC16C56-LPE/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40kHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C56-LPE/P.pdf | |
| M2S010TS-VFG256 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 10K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 256-FPBGA (17x17) | M2S010TS-VFG256.pdf | |
| MAX912CSE+ | Comparator with Latch Complementary, TTL 16-SOIC | MAX912CSE+.pdf | |
| CD74HC540M | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74HC540M.pdf | |
| MC100E131FNR2G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC | MC100E131FNR2G.pdf | |
| 74HCT534D,652 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74HCT534D,652.pdf | |
| 74LVC1G10GM,132 | NAND Gate IC 1 Channel 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74LVC1G10GM,132.pdf | |
| MTFC32GALAHAM-WT | 256MX32 MCP PLASTIC 3.3V | MTFC32GALAHAM-WT.pdf | |
| AT93C57W-10SI-2.5 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC | AT93C57W-10SI-2.5.pdf | |
| AD736JR-REEL | RMS to DC Converter 8-SOIC | AD736JR-REEL.pdf | |
| XC6122A427ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A427ER-G.pdf |