| Manufacturer Part Number: | AR1PJHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PJHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PJHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PJHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PJHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PJHM3/84A is new and unused, you can buy AR1PJHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PJHM3/84A.
| UNR421L00A | TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 | UNR421L00A.pdf | |
| FQB22P10TM | MOSFET P-CH 100V 22A D2PAK | FQB22P10TM.pdf | |
| IXTV36N50P | MOSFET N-CH 500V 36A PLUS220 | IXTV36N50P.pdf | |
| TLC542CDWRG4 | 8 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SOIC | TLC542CDWRG4.pdf | |
| AD5060YRJZ-1REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5060YRJZ-1REEL7.pdf | |
| AD7243BR | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | AD7243BR.pdf | |
| MSP430F2131IDW | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8 + 256B) FLASH 20-SOIC | MSP430F2131IDW.pdf | |
| PIC16LF1824T-I/SL | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16LF1824T-I/SL.pdf | |
| PIC16F74-E/L | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16F74-E/L.pdf | |
| MB89697BPFM-G-243E1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-243E1.pdf | |
| AD9826KRSZRL | IC IMAGE SGNL PROC 16BIT 28-SSOP | AD9826KRSZRL.pdf | |
| SN74HCU04D | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74HCU04D.pdf | |
| 72V90823PQF | Multiplexer 1 x 16:16 100-PQFP (14x20) | 72V90823PQF.pdf | |
| M29F200FT55M3E2 | IC FLASH 2MBIT 55NS 44SO | M29F200FT55M3E2.pdf | |
| 71V3559S80BQG8 | IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA | 71V3559S80BQG8.pdf |