| Manufacturer Part Number: | AR1PM-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PM-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PM-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PM-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PM-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PM-M3/85A is new and unused, you can buy AR1PM-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PM-M3/85A.
| BAS20W-7-F | DIODE GEN PURP 150V 200MA SOT323 | BAS20W-7-F.pdf | |
| CMOZ15L TR | Zener Diode 15V 250mW ±5% Surface Mount SOD-523 | CMOZ15L TR.pdf | |
| GA080TH65 | SCR Module 6500V 139A Single SOT-227-2 | GA080TH65.pdf | |
| MMRF1004NR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 130mA 2.17GHz 15.5dB 10W TO-270-2 | MMRF1004NR1.pdf | |
| CY28401OXC | IC BUFF 100MHZ PCIE SATA 48SSOP | CY28401OXC.pdf | |
| 8N3DV85AC-0149CDI | VCXO IC 350MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0149CDI.pdf | |
| Z84C3006FEG | Counter/Timer Circuit (CTC) IC 6MHz 44-LQFP | Z84C3006FEG.pdf | |
| LC4064V-5TN44I | IC CPLD 64MC 5NS 44TQFP | LC4064V-5TN44I.pdf | |
| R5F21132DFP#U0 | R8C R8C/1x/13 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21132DFP#U0.pdf | |
| S912XEQ512BCAG | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S912XEQ512BCAG.pdf | |
| Z84C2006FEG | I/O Controller Interface 44-QFP | Z84C2006FEG.pdf | |
| PI74VCX16241AE | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | PI74VCX16241AE.pdf | |
| CG7901AA | IC SRAM 100TQFP | CG7901AA.pdf | |
| ADP1873ARMZ-0.6-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | ADP1873ARMZ-0.6-R7.pdf | |
| S-1333A21-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 300mA HSNT-4-B | S-1333A21-A4T2U3.pdf |