| Manufacturer Part Number: | AR1PMHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PMHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PMHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PMHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PMHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PMHM3/84A is new and unused, you can buy AR1PMHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PMHM3/84A.
| CDLL5518 | Zener Diode 3.3V 500mW ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL5518.pdf | |
| 2STR2240 | TRANS PNP 40V 1.5A SOT23 | 2STR2240.pdf | |
| UNR51AEG0L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | UNR51AEG0L.pdf | |
| PMD9001D,115 | IC MOSFET DRIVER 6TSOP | PMD9001D,115.pdf | |
| LMX2377USLEX | IC FREQ SYNTH DUAL 20LAMUCSP | LMX2377USLEX.pdf | |
| 8N4DV85AC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0001CDI8.pdf | |
| 8N4SV75BC-0102CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0102CDI.pdf | |
| DSPIC33FJ128MC710-I/PF | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | DSPIC33FJ128MC710-I/PF.pdf | |
| PIC18F87J10T-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F87J10T-I/PT.pdf | |
| LM3S2110-EQC25-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2110-EQC25-A2T.pdf | |
| MC9S12DT256VFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12DT256VFUE.pdf | |
| MAX1482CPD | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-PDIP | MAX1482CPD.pdf | |
| AD8626ARM-R2 | J-FET Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8626ARM-R2.pdf | |
| M29W800DB70N6T | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | M29W800DB70N6T.pdf | |
| EDY4016AABG-DR-F-R | IC SDRAM DDR4 256MX16 FBGA | EDY4016AABG-DR-F-R.pdf |