| Manufacturer Part Number: | AR1PMHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PMHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PMHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PMHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PMHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PMHM3/85A is new and unused, you can buy AR1PMHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PMHM3/85A.
| DSSK70-008A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 35A Through Hole TO-3P-3 Full Pack | DSSK70-008A.pdf | |
| PR6003-T | Diode Standard 200V 6A Through Hole R-6 | PR6003-T.pdf | |
| BZX585-C75,115 | Zener Diode 75V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX585-C75,115.pdf | |
| F1842HD400 | SCR Module 400V 40A (DC) Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1842HD400.pdf | |
| J111RLRAG | JFET N-Channel 35V 20mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 | J111RLRAG.pdf | |
| DS1100LZ-35 | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 35ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1100LZ-35.pdf | |
| SI3215-BT | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-TSSOP | SI3215-BT.pdf | |
| TLC272BID | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC272BID.pdf | |
| SN74HCT646DWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74HCT646DWG4.pdf | |
| 74AHCT138BQ-Q100X | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74AHCT138BQ-Q100X.pdf | |
| 74ALVC164245BQ,518 | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 60-HUQFN (4x6) | 74ALVC164245BQ,518.pdf | |
| CY7C1380S-167BZCT | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1380S-167BZCT.pdf | |
| DS1265AB-70IND+ | IC NVSRAM 8MBIT 70NS 36EDIP | DS1265AB-70IND+.pdf | |
| CY7C1512TV18-167BZXC | IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1512TV18-167BZXC.pdf | |
| INA300AIDSQT | Current Sense Regulator High/Low-Side 10-SON (2x2) | INA300AIDSQT.pdf |