| Manufacturer Part Number: | AR3PD-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1.8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PD-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PD-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PD-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PD-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PD-M3/87A is new and unused, you can buy AR3PD-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PD-M3/87A.
| UGB5JTHE3/81 | Diode Standard 600V 5A Surface Mount TO-263AB | UGB5JTHE3/81.pdf | |
| 1N4614UR | Zener Diode 1.8V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N4614UR.pdf | |
| VS-VSKH142/16PBF | SCR Module 1600V 310A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKH142/16PBF.pdf | |
| DS1088LU-16+T | IC ECONOSCILLATOR 16.6MHZ 8-USOP | DS1088LU-16+T.pdf | |
| 8N3SV75FC-0086CDI | VCXO IC 350MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0086CDI.pdf | |
| AD5200BRMZ10-REEL7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP | AD5200BRMZ10-REEL7.pdf | |
| STM32L052K8U6 | ARM® Cortex®-M0+ STM32 L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5) | STM32L052K8U6.pdf | |
| PIC24FV32KA301-E/P | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 20-PDIP | PIC24FV32KA301-E/P.pdf | |
| DS80C320-QCG+T&R | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) | DS80C320-QCG+T&R.pdf | |
| R5F36CAMDFB#30 | M16C/60 M16C™ M16C/60/6C Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F36CAMDFB#30.pdf | |
| MAX3243ECPW | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | MAX3243ECPW.pdf | |
| MAX3080EEPD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-PDIP | MAX3080EEPD+.pdf | |
| M74HC4538B1R | Monostable Multivibrator 25ns 16-DIP | M74HC4538B1R.pdf | |
| IS45S16320D-7CTLA1 | IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP | IS45S16320D-7CTLA1.pdf | |
| PSD833F2-90MI | IC FLASH 1MBIT 90NS 52QFP | PSD833F2-90MI.pdf |