| Manufacturer Part Number: | AR3PDHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PDHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PDHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PDHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PDHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PDHM3/86A is new and unused, you can buy AR3PDHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PDHM3/86A.
| MBRA1H100T3G | DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA | MBRA1H100T3G.pdf | |
| R6221640ESOO | Diode Standard 1600V (1.6kV) 400A Surface Mount DO-200AB, B-PUK | R6221640ESOO.pdf | |
| BAT 62-09S E6327 | RF Diode Schottky - 2 Independent 40V 20mA 100mW PG-SOT363-6 | BAT 62-09S E6327.pdf | |
| 1N5928CE3/TR13 | Zener Diode 13V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5928CE3/TR13.pdf | |
| Z0110MA 1AA2 | TRIAC 600V 1A TO92-3 | Z0110MA 1AA2.pdf | |
| GWM120-0075X1-SMDSAM | MOSFET 6N-CH 75V 110A ISOPLUS | GWM120-0075X1-SMDSAM.pdf | |
| MC100EP195BMNR4G | Delay Line IC Programmable 1024 Tap 2.5ns ~ 13ns 32-VFQFN Exposed Pad | MC100EP195BMNR4G.pdf | |
| 8N4DV85EC-0098CDI8 | VCXO IC 130MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0098CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-105LCDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 150MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-105LCDI.pdf | |
| AMC1203DUBG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 8-SOP | AMC1203DUBG4.pdf | |
| DAC7558IRHBR | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 32-VQFN (5x5) | DAC7558IRHBR.pdf | |
| ATF1508ASL-25QI100 | IC CPLD 128MC 25NS 100QFP | ATF1508ASL-25QI100.pdf | |
| R5F101GGANA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-HWQFN (7x7) | R5F101GGANA#U0.pdf | |
| 89H32NT8BG2ZAHLGI8 | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32NT8BG2ZAHLGI8.pdf | |
| ISD9331RI | Voice Record/Playback IC Message Serial 64-LQFP (7x7) | ISD9331RI.pdf |