| Manufacturer Part Number: | AR3PDHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PDHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PDHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PDHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PDHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PDHM3/87A is new and unused, you can buy AR3PDHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PDHM3/87A.
| CZRU52C10-HF | Zener Diode 10V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRU52C10-HF.pdf | |
| 2DA1774QLP-7 | TRANS PNP 40V 0.1A 3-DFN | 2DA1774QLP-7.pdf | |
| CY2305CSXC-1T | IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC | CY2305CSXC-1T.pdf | |
| 8N4QV01FG-1036CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1036CDI.pdf | |
| LFE5U-85F-7BG381C | IC FPGA 205 I/O 381CABGA | LFE5U-85F-7BG381C.pdf | |
| DSPIC30F6014A-30I/PF | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14) | DSPIC30F6014A-30I/PF.pdf | |
| PIC18F45K80-H/ML | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F45K80-H/ML.pdf | |
| 723622L12PQF | IC FIFO SYNC 256X36X2 132QFP | 723622L12PQF.pdf | |
| MC100LVEL58DTR2G | Multiplexer 1 x 2:1 8-TSSOP | MC100LVEL58DTR2G.pdf | |
| TPS78618KTTT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A DDPAK/TO-263-5 | TPS78618KTTT.pdf | |
| LT3061EDCB#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 19 V 100mA 8-DFN (2x3) | LT3061EDCB#TRPBF.pdf |