| Manufacturer Part Number: | AR3PM-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PM-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PM-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 34pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PM-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PM-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PM-M3/86A is new and unused, you can buy AR3PM-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PM-M3/86A.
| 1N5923BP/TR12 | Zener Diode 8.2V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5923BP/TR12.pdf | |
| JAN1N4476CUS | Zener Diode 30V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JAN1N4476CUS.pdf | |
| 8302AMLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8302AMLF.pdf | |
| TMS320C6416TBCLZD1 | IC DSP FIXED-POINT 532FCCSP | TMS320C6416TBCLZD1.pdf | |
| DSPIC33EV256GM102-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EV256GM102-I/SO.pdf | |
| PIC16C55T-LPE/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40kHz 768B (512 x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C55T-LPE/SO.pdf | |
| EFM32LG980F256-QFP100 | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | EFM32LG980F256-QFP100.pdf | |
| TLV313IDCKT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | TLV313IDCKT.pdf | |
| TLV2401CDG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2401CDG4.pdf | |
| 74ABT244CSCX_SF500916 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74ABT244CSCX_SF500916.pdf | |
| CD74HCT574QM96Q1 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CD74HCT574QM96Q1.pdf | |
| M93C56-WDW6TP | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP | M93C56-WDW6TP.pdf | |
| AT45DB642D-CNU-SL955 | IC FLASH 64MBIT 66MHZ 8CASON | AT45DB642D-CNU-SL955.pdf | |
| MAX6894ETI+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 28-TQFN (5x5) | MAX6894ETI+.pdf | |
| DS1238AS-5+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 16-SOIC | DS1238AS-5+.pdf |