| Manufacturer Part Number: | AR3PMHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 1.6A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PMHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PMHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 34pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PMHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PMHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PMHM3/87A is new and unused, you can buy AR3PMHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PMHM3/87A.
| IRL2703S | MOSFET N-CH 30V 24A D2PAK | IRL2703S.pdf | |
| MAX542BCPD+ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-PDIP | MAX542BCPD+.pdf | |
| MK10DX128VLH7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K10 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MK10DX128VLH7.pdf | |
| MAX4740HETE+T | IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN | MAX4740HETE+T.pdf | |
| SN65HVD252DR | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD252DR.pdf | |
| MAX4282EUA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4282EUA.pdf | |
| SN74LVC3G17DCURG4 | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output US8 | SN74LVC3G17DCURG4.pdf | |
| 74AHC32PW-Q100J | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74AHC32PW-Q100J.pdf | |
| LNK362DN-TL | Converter Offline Flyback Topology 132kHz SO-8C | LNK362DN-TL.pdf | |
| LTC1968CMS8#PBF | RMS to DC Converter 8-MSOP | LTC1968CMS8#PBF.pdf | |
| DS1238AS-10+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 16-SOIC | DS1238AS-10+.pdf | |
| LT3992EFE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 3A 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3992EFE#TRPBF.pdf | |
| PQ1R23J0000H | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA SOT-23L-6 | PQ1R23J0000H.pdf |